مشاوره خانواده

بازگشت گرمی به روابط عاطفی

جهت دریافت راهنمایی و مشاوره قبل از ازدواج همین حالا با ما تماس بگیرید.

حفظ یک رابطه عاشقانه کار سختی است. رابطه مثل گیاهی است که به نگهداری منظم نیاز دارد تا همیشه زنده و سرحال باقی بماند. اگر مشکلی به وجود می‌آید باید به بهترین روش و در سریع‌ترین زمان ممکن آن را درمان کرد تا از مشکلات بعدی و بدتر جلوگیری کرد. گاهی اوقات خود افراد می‌توانند چالش‌ها را برطرف کنند اما برخی اوقات نیاز به فردی متخصص دارد تا به بهبود رابطه کمک کند. فرد متخصص بر روی بهبود رضایت از رابطه و حل چالش‌های بین زوجین متمرکز است تا به ساخت یک رابطه سالم کمک کند.

در جلسات مشاوره، درمانگر به زوجین کمک می‌کند تا به درک مناسبی نسبت به مشکلات برسند و به هر دو طرف برای درک نقش خود در واکنش به چالش‌ها کمک می‌کند. مشاور با ارائه تکالیف خانگی به شرکای عاطفی کمک می‌کند تا درمان‌های ارائه شده را در ارتباطات روزمره خود به کار بگیرند تا درمان موثرتری انجام شود.


بر اساس آمارها برخی از زوج‌ها زمانی که روابطشان دچار آسیب شدیدی می‌شود، مشاوره را امتحان می‌کنند اما رابطه ناسازگار قبلا رشد پیدا کرده و پیوند عاطفی بسیار ضعیف شده و سطح رنجش افراد بسیار بالا است. برخی از تحقیقات روانشناس نشان می‌دهند که به صورت متوسط زوج‌ها ۶ سال قبل از مراجعه به مشاوره ناراضی هستند. که این امر باعث زمان بر شدن حل چالش‌ها می‌شود.

فرم درخواست مشاوره

به مشاوره احتیاج دارید؟!

علت مراجعه دیر هنگام برای مشاوره

یکی از دلایل مراجعه دیر هنگام افراد برای درمان، این باور غلط است که زوج درمانی برای مسائل شدید و جدی است و برخی نیز آن را به عنوان آخرین گزینه قبل از طلاق در نظر می‌گیرند. اما زوج درمانی بهترین راهکار برای حل چالش‌های کوچک و بزرگ زوجین است تا از شدید شدن مشکلات جلوگیری کنند. همچنین به افراد کمک می‌کند تا در زمینه‌های نگرانی که معمولا در ازدواج وجود دارد مثل مسائل مربوط به پول، فرزندپروری، رابطه جنسی، خیانت، مشکلات سلامتی، مصرف موادمخدر و… شناخت کافی کسب کنند.

چه زمانی بهتر است به مشاوره خانواده مراجعه کنیم؟!

تفاوت نظر در تربیت فرزند

مشکلات مالی و رفتاری

مشکلات ناباروری

خشونت‌های خانگی و درگیری‌های فیزیکی

نگرانی درباره گرمی روابط

سردی رابطه و یا مشکلات جنسی و سردی جنسی

مصرف الکل یا مواد مخدر توسط یکی از اعضای خانواده

تفاوت‌های فرهنگی بین زوجین

دخالت‌های خانواده زوجین در زندگی افراد

مشکلات روانی افراد مثل افسردگی

مشاجره‌های مداوم در خانواده

بروز آسیب جسمی یا روانی شدید یکی از اعضا

اهداف اصلی مشاوره خانواده

افزایش آگاهی اعضای خانواده

آموزش تعاملات خانوادگی

آموزش مهارت گفت و گو و شنیدن

اهمیت بخشی به نیازهای تمام اعضای خانواده

آموزش مهارت مواجه با مشکلات روانی

کمک به درمان اختلالات روانی اعضای خانواده

آموزش به افراد برای ردشدن از بحران‌هایی مثل طلاق و سوگ

ساخت رفتارهای سالم و جایگزینی با رفتارهای ناکارآمد

کاهش تعارضات بین افراد

مهم‌ترین عوامل آسیب‌زا در روابط زوجین


راز نگهداری: باقی ماندن برخی از مسائل به صورت خصوصی و شخصی که به کسی آسیب نمی‌زند، طبیعی و قابل احترام است. با این وجود اگر یکی از زوجین به صورت مکرر چیزهای مختلف را از همسر خود مخفی نگه دارد یا کاری انجام دهد که همسر وی اصلا به موضوع پی نبرد، این فرآیند پنهان کارانه به روابط بین زوجین لطمات بسیار زیادی وارد می‌کند.

مشاور به شما کمک می‌کند تا علت اصلی فاصله به وجود آمده را کشف کنید و جلوی ایجاد شکاف بیشتر در رابطه عاطفی را بگیرید.


بی میلی جنسی: بر اساس مطالعات روانشناسی، زوجین برای حفظ صمیمیت و نزدیکی باید حداقل یک بار در هفته رابطه جنسی برقرار کنند. انتظار ایجاد رابطه بیش از یک هفته منجر به ایجاد فاصله و عدم صداقت شده و مانع برقراری ارتباط می‌شود.

بی میلی جنسی دلایل مختلفی دارد که گاهی اوقات داروها و یا مشکلات هورمونی عامل این مورد هستند اما گاهی اوقات مشکلات درون رابطه عامل اصلی این اتفاق هستند که مشاور می‌تواند به این افراد کمک کند.


کینه: وقتی یکی اعضای خانواده کینه‌ای به دل می‌گیرد، همه اعضای خانواده آن را احساس می‌کنند و از آن تاثیر می‌گیرند. نگه داشتن کینه برای صمیمیت خانواده مثل سم است. چرا که باعث ناراضایتی، عصبانیت و تحقیر می‌شود. این احساسات به دعواها و مشاجرات غیرضروری و شدید و گاهی غیرقابل بازگشت تبدیل می‌شود.

هنگامی که دیوار رابطه عاطفی که قبلا آجر به آجر شکل گرفته است اما اکنون در حال خراب شدن است، مشاور خانواده می‌تواند به افراد کمک کند تا جلوی بیشتر خراب شدن دیوار رابطه عاطفی گفته شود.